Mazury Tour 2013 - 1000 km drogami i duktami Warmii i Mazur
  Mazury Tour 2013 zakończyło się 2013-04-281020 km
SALOMONRegionalna Dyrekcja Lasów PaństwowychRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w OlsztynieRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w BiałymstokuLasy Państwowe
DOTFILMS.PLSALOMONSklep biegaczaGARMINCOMPRESSPORTGJG GroupVITARGOFORMEDPLUS
Strona główna Wieści z trasy Mazury Tour 2013 Trasa biegu Sylwetka biegnącego Galeria
Mazury Tour 2013

NEW Balance 1500 v2 - Bezszelestny łowca… życiówek

2016-03-29 / wyświetleń - 1935

Kiedy dwa lata temu zakładałem do startu w maratonie buty Adios Boost wydawało mi się, że w temacie tzw. „startówek” wszystko zostało już powiedziane. W końcu to właśnie w tych butach padły wszystkie rekordy świata w maratonie i trudno było mi sobie nawet wyobrazić lepsze buty startowe.

    Kiedy dwa lata temu zakładałem do startu w maratonie buty Adios Boost wydawało mi się, że w temacie tzw. „startówek” wszystko zostało już powiedziane. W końcu to właśnie w tych butach padły wszystkie rekordy świata w maratonie i trudno było mi sobie nawet wyobrazić lepsze buty startowe. Myślałem tak do niedawna, czyli do dnia gdy przymierzyłem po raz pierwszy buty startowe firmy New Balance o symbolu 1500 v2. Buty, których pojawienie się na rynku nie zapowiadała żadna reklama, a z wyglądu nie odbiegających specjalnie od typowych startówek innych producentów obuwia biegowego. Ale jak się szybko okazało, tylko z wyglądu, bo po ich założeniu, aż… zaniemówiłem z wrażenia !

New Balance 1500 v 2

Od pierwszego momentu te buty są niebywale przyjemne dla stopy, sprawiając wrażenie niemalże uszytych na miarę. Mięciutka i bardzo miła w dotyku cholewka z wewnętrzną skarpetką, znaną mi wcześniej z butów Salomona fantastycznie dopasowuje się do stopy dokładnie ją opinając, a właściwiej mówiąc – otulając. W dodatku, dzięki elastyczności użytego do wykonania cholewki    „1500-tek” materiału oraz braku jakichkolwiek szwów to dopasowanie jest wręcz perfekcyjne. Żadnych napięć, ani jakiegokolwiek ucisku. Wystarczająco dużo miejsca z przodu na palce, a piętowa część cholewki została od wewnątrz dodatkowo wyścielona miłym i delikatnym w dotyku materiałem. Również zapiętek w nowych 1500-tkach został wyraźnie usztywniony, czego niejednokrotnie brakuje w wielu innych, popularnych startówkach. Do wiązania zastosowano lekko elastyczne sznurowadła z poprzecznym (a nie podłużnym) splotem, dzięki czemu nigdy się nie rozwiązują nawet w czasie bardzo szybkiego biegu. Słabą stroną kilku wcześniejszych modeli butów startowo-treningowych firmy New Balance był nieustannie przesuwający się język. W nowych 1500-kach ten detal dopracowano i nic takiego nie występuje. Ale bardzo przyjemne doznania związane z cholewką nowych startówek firmy New Balance to jedynie przedsmak tego, co czeka biegacza od strony podeszwy tych butów i to po zrobieniu ledwie kilku kroków.

New Balance 1500 v2

Firma New Balance użyła do wykonania podeszwy butów 1500 v2 swoich najlepszych technologii, włącznie z najlżejszą i najbardziej sprężystą pianką REV-lite, która dostarcza biegaczom naprawdę wyjątkowych doznań z niebywałą lekkością odbicia przede wszystkim. Biegam na co dzień w mocno pagórkowatym terenie, więc byłem ogromnie ciekawy, jak nowe buty New Balance’a  będą się tam sprawowały. I nader szybko się przekonałem, że po prostu rewelacyjnie, a 6-cio milimetrowy drop w nowych 1500-kach sprawia, że każde wzniesienie po prostu się „połyka” nie czując jakiejkolwiek wagi tego buta na nodze. Czy potrzeba czegoś więcej ? Sam chciałem się o tym przekonać i dlatego w kolejnym biegu pobiegłem już po… płaskim.

Bezszelestne ścigacze...

Okazało się, że płaski asfalt nie robi na tych butach żadnego wrażenia. Biegnie się w nich niebywale szybko i pewnie ! Wprawdzie podeszwa tych butów została skonstruowana z myślą o biegaczach o stopie pronującej, ale również ci ze stopą neutralną (jak ja) nie mają się czego obawiać. Z każdym przebiegniętym kilometrem odczuwałem, że  „anty-pronacyjne” wsparcie mojej neutralnej stopy było mi coraz bardziej potrzebne. Teraz, już po kilkakrotnym pokonaniu dystansu 21 kilometrów w nowych 1500-kach mogę z całą pewnością powiedzieć, że w tych butach może śmiało startować każdy biegacz - zarówno pronator jaki i ten neutralny. Poza tym, w trakcie biegu na dystansie półmaratonu zacząłem także odczuwać zadziwiającą symbiozę właściwości tych butów z pokonywanym przeze mnie dystansem – im dłużej i dalej biegłem, tym bardziej mi pasowały…

Bardzo starannie wykonane i wygodne zapiętki

Podsumowując, buty startowe - New Balance 1500 v2 – są dla mnie absolutnym hitem wśród startówek tegorocznego sezonu biegowego. Niestety jednak, główny problem tych butów w Polsce polega na tym, że są dosyć trudno dostępne. Uważam poza tym, że tak znakomite buty zasługują na jakieś wyróżnienie i firma New Balance powinna w ich kolejnej edycji nadać im jakąś ciekawą, marketingową nazwę. W tym kontekście, może warto byłoby bardziej rozpropagować termin – silent hunter (tzn. bezszelestny łowca), który umieszczono na wewnętrznej wkładce nowych 1500-tek, bo istotnie mają tak kosmiczne właściwości, że z pewnością nie jeden rekord życiowy w nich padnie w sposób… prawie niezauważony - czyli taki, że dopiero na mecie biegacz w 1500-tkach się zorientuje, że oto pobiegł najszybciej w życiu, chociaż tego nawet specjalnie nie zauważył ! Niemniej, teraz już rozumiem dlaczego Sebastian Kienle – mistrz świata w triatlonie na dystansie pełnego Ironmana oraz wielka gwiazda tego sportu wybrał sobie do biegania właśnie te buty. Ja też wybieram do moich tegorocznych startów New Balance 1500 v 2 i wszystkim zainteresowanym biegaczom gorąco je polecam! Od 10 km do maratonu włącznie.                 

                                                                                                        Krzysztof Szwedzik

NB 1500v2 - hit tegorocznego sezonu startowego


Kilka danych:

waga - 224 gramy

drop - 6 mm

rodzaj stopy: pronująca/neutralna

stabilizacja: 10 (0-10)

amortyzacja: 10 (0-10)

dynamika: 9 (0-10)

cena: 499 zł

 

Komentarz Komentarze   Dodaj komentarz Dodaj komentarz

stat4u Projekt i wykonanie - SiPRO